Vis dažniau sulaukiame klausimo dėl namelių įsigijimo, mobilios statybos. Kokia statyba galima be leidimų ir kokie yra atitinkami reikalavimai.  Norime pabrėžti, kad statybos leidimų nereikia užmiestyje iki 80 m2, mieste iki 50 m2. Yra leistina statyti kilnojamą statinį, tokį kaip mobilų namelį, kuris gali būti bet kada transportuojamas ir perkeliamas į kitą vietą nepriklausomai  ar yra įrengtas ar ne. Tokiu būdu atsiranda galimybė tokią statybą statyti prie vandens telkinių leistinose vietose, sodybose, sodybų bendrijose, žemės ūkio paskirties žemėje ir kituose įvairiuose sklypuose. Žinoma, visada reikia atsižvelgti į sklypų unikalumą ir jeigu tai yra išskirtinės reikšmės sklypas, pavyzdžiui parkas ar turintis apsaugos zonas sklypas, reikia išsiaiškinti jiems pritaikomus ribojimus, konkrečiam sklypui.

Šią mobilią modulinę statybą renkasi įvairaus amžiaus grupės, bet aktualiausia tiems kurie nori išvengti ilgų statybos terminų. Taip pat, kurie nori sutaupyti biudžetą statybos leidimams, dokumentacijai ir tuo pačiu sutaupyti laiko ir nervų, nes tokie procesai dažnai išvargina žmones. Tai yra viena iš pigesnių alternatyvų žmonėms, kurie nenori imti paskolų ir turėti ilgalaikių įsipareigojimų. Šiandieninėmis sąlygomis kada statyba yra labai brangi ir kainos vis didėja, visi ieško alternatyvių sprendimų, kurie šiai dienai tampa vieni populiariausių ne tik Lietuvoje bet ir užsienyje. Šių namų statyba yra kur pigesnis pasirinkimas nei mūrinio namo statyba. Karkasinių namų statyba tampa vis populiaresnė ne tik mobiliai statybai. Atsigręžiant į Skandinavijos šalis galime įžvelgti labai daug mobilių karkasinių namų privalumų, kuomet ir atšiauriausiomis sąlygomis yra statomi būtent karkasiniai namai, ir jie vertinami kaip kokybiški ir patikimi. Vis labiau tampa populiariu sprendimu statyti namelių kvartalus pardavimui ar ilgalaikei nuomai, nes tai ekonomiškas sprendimas kuris greitai atsiperka.

Mobilūs nameliai – gyvenimui ištisus metus

Mobilūs moduliniai nameliai, taip pat gali būti panaudojami nuolatiniam gyvenimui ne tik vasaros laikotarpiu. Visi mūsų ,,MM Statyba“ nameliai yra apšildomi poliuretano putomis, klientui pageidaujant apšiltinimo sluoksnis gali siekti nuo 10 iki 20 cm, kad būtų galima gyventi ir šaltuoju metų sezonu. Taip pat, naudojami itin kokybiški aliuminio profilio langai, kurie gerai išsaugo šilumą – pagerina šiluminę varžą. Klientui pageidaujant, gali būti pritaikomi įvairiausi sprendimai, pavyzdžiui, didinamas apšiltinimo sluoksnis ar keičiamas kitu, didinamas karkasas, langų paketų skaičius. Tačiau visada reikia įsivertinti papildomas investicijas, kurias skirsite mobiliam nameliui. Nameliai yra tikrai šilti ir gali užtekti tik papildomų šilumos palaikymo sprendimų, tokių kaip kondicionierius oras – oras, kuris tarnaus tiek vasarą, tiek žiemą norint atvėsinti ar sušildyti patalpą. Ar tiesiog galima įsirengti krosnelę – židinį, kuris taip pat palaikytų šilumą ir papuoštų gyvenamą erdvę.

Išlaikant kilnojamo namelio privalumus, namelis turėtų būti montuojamas – statomas ant blokelių, kaip pigiausias pasirinkimas, jei tik leidžia sklypas. Namelį statyti ant blokelių, kai sklypo žemės yra sutankinta, pagrindas kietas ir galima garantuoti, kad namelis nesusmegs. Todėl dažniausias pasirinkimas – metaliniai  įsriegiami poliai su mediniu karkasu, ant kurio pastatomas ir pritvirtinamas mobilus modulinis namelis.

,,Nesudėtingi statiniai”

Taigi, tokie statiniai kuriems nereikia statybos leidimo teisiškai vadinami “nesudėtingais“. Svarbiausi kriterijai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį yra statinio aukštis ir plotis, kad atitiktų reikalavimus. Prie tokių statinių priskiriami ir mūsų mobilieji nameliai. Tokį namelį galima naudoti įvairiems tikslams, pavyzdžiui, gyvenimui ar kaip sandėliuką, nes tai yra kilnojama statyba.

Didžiausias aukštis, mDidžiausias aukštis, mDidžiausias plotas, m2Didžiausias plotas, m2
I grupėII grupėI grupėII grupė
Gyvenamosios paskirties (vieno, dviejų butų) pastatas8,580
Pagalbinio ūkio paskirties pastatai – be gyvenamųjų patalpų58,55080
Kitos (šiltnamių) paskirties pastatai580
Sodo namai8,580
Kiti negyvenamieji pastatai58,55080
Nesudėtingi statiniai apibrėžti tiksliai. STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 6 įstatymo skyrius. Tačiau

Tačiau kaip ir minėjome, jeigu jūsų sklypas yra išskirtinės reikšmės reikia tai išsiaiškinti. Kai jau žinome, kokios kategorijos statinį norėsime statyti, bet vis dar neaišku, reikia statybos leidimo ar ne, susitinkame su dar vienu aktualiu įstatymu – http://STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“. 3 priede galima rasti atvejus, kada privalomas statybos leidimas naujo nesudėtingo statinio statybai, rekonstravimui, statinio paprastajam ar kapitaliniam remontui.

Statybos leidimai privalomi

Trumpai apibendrinant – statybos leidimas naujam statiniui privalomas šiais nesudėtingojo statinio statybos atvejais:

  • statoma saugomoje teritorijoje (kultūros paveldas, vandens apsaugos zonos, draustiniai, rezervatai, magistralinių dujų, elektros tinklų apsaugos zonos ir t.t.)
  • statomas II grupės nesudėtingas statinys mieste (miestu laikomas ir miestelis su 3000 gyventojų);
  • statomas gyvenamosios paskirties pastatas;
  • rekonstruojamas nesudėtingas pastatas, kai jo paskirtis keičiama į gyvenamąją.

Leidimo reikės ir tuo atveju, kai II grupės nesudėtingasis statinys yra gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, valstybinio rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje, kai pagal Saugomų teritorijų įstatymą šioje teritorijoje statyba galima. Taip pat Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, jeigu statoma ne sodyboje, magistralinio dujotiekio teritorijose, esančiose 200 m atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.

Norint sužinoti ar jūsų nuosavame sklype ir planuojamam statiniui nėra nereikalingas statybos leidimas, rekomenduojame kreiptis į Lietuvos respublikos Aplinkos ministeriją, kuri suteiks visą reikalingą informaciją.

Kviečiame registruotis konsultacijai, namelių apžiūrai, kurios metu galėsime atsakyti į dar daugiau Jums aktualių klausimų. Susisiekite tel. 8 6 47 75 607 arba el. paštu info@mmstatyba.lt

Kiti straipsniai